Kredi Kartlarınızı ve Banka Hesaplarını Koruyunuz

Kredi Kartlarınızı ve Banka Hesaplarını Koruyunuz

1- İnternet ve mobil ödemeye hesaplarınızı kapatın.
2- Banka uygulamaları yerine tarayıcılar kullanın.
3- Bankanızın sitesine girerken HTTPS (güvenli site) olduğuna dikkat edin.
4- IP, saat ve limit sınırlandırması getirin.
5- Bankalar kişisel bilgilerinizi mail yoluyla talep etmez.Kişisel bilgilerinizi talep eden mailleri ciddiye almayın. İnternet bankacılığı kullandığınız cihazlarda güncel anti-virüs uygulamaları kullanın. Sosyal medyadaki ”sponsorlu” banka reklamlarına tıklamayınız.
6- İnternet kafeler, ortak kullanıma açık iş yeri bilgisayarı, hastahane – kafe ağı gibi başkalarına ait ya da başkalarının erişimine açık olan bilgisayarlarda veya ağlarda internet bankacılığı işlemi yapmayın.
7- Yakınlarınızın ismi, doğum günü, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri, telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyin. Şifrelerinizi online ortamda kayıtlı tutmayın.
8- İnternet bankacılığını mobil uygulama üzerinden kullanacağım derseniz; cihazınızın uygulama marketi (Google Play, App Store, Windows Store vb.) dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyin. Bankalar, uygulama marketleri dışında uygulama sunmazlar.
9- Kimliğiniz son derece önemli bir belge. Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın. Kimlik fotokopinizi bilmediğiniz/güvenmediğiniz yerlere bırakmayın.
0- İşletim sistemlerinizi güncel tutun.
11- Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, ‘.exe’ uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
12- Akıllı SMS sistemini kullanın.
13- Kişisel Firewall (Güvenlik duvarı kurulduğu konumda gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayarınıza ya da bigisayar ağınıza yetkisiz veya istemediğiniz kişilerin çeşitli yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.)programları kullanmayı unutmayın.
4- OTP(Tek seferlik parola. Bir bilgisayar sistemi veya başka bir dijital cihazdaki oturum ya da işlem için geçerli parola.)kullanmak güvenliğinizi arttırır.
15- Şifrelerinizi belirli sıklıklarla değiştiriniz.


  3. Havalimanı
 Call Now Button