Banka Hesaplarını Koruma

Banka Hesaplarını Koruma

Banka hesaplarınızı ve kredi kartlarınızı koruyun.


– İnternet ve mobil ödemeye hesaplarınızı kapatın.Mobil ödeme ile yapılan işlem direk telefon faturanıza yansıyor. Şayet özellikle MOBİL ödeme kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatınız.

– Bankanızın sitesine girerken HTTPS (güvenli site) olduğuna dikkat edin.
– Alışveriş için IP, saat ve limit sınırlandırması getirin.

– Bankalar kişisel bilgilerinizi mail yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi talep eden mailleri ciddiye almayın. İnternet bankacılığı kullandığınız cihazlarda güncel anti-virüs uygulamaları kullanın. Sosyal medyadaki ‘sponsorlu’ banka reklamlarına tıklamayın.

– İnternet kafeler, ortak kullanıma açık iş yeri bilgisayarı, hastahane,kafe ağı gibi başkalarına ait ya da başkalarının erişimine açık olan bilgisayarlarda veya ağlarda internet bankacılığı işlemi yapmayın.

– Doğum günü,özel gün ve tarihleri, telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz. Şifrelerinizi online ortamda kayıtlı tutmayınız.

-İnternet bankacılığının mobil uygulamalarını cihazınızın uygulama marketi Google Play, App Store, Windows Store dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyin. Bankalar, uygulama marketleri dışında uygulama sunmazlar.

-Kimliğiniz son derece önemli bir belge. Bu nedenle, görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın.

– İşletim sistemlerinizi güncel tutun.
– Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, ‘.exe’ uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
– Akıllı SMS sistemini kullanın. Akıllı Şifre* ailesinden biri olan “Akıllı SMS”, İnternet Şubesi’na giriş ve işlem onaylama sırasında cep telefonunuza “Tek Kullanımlık Onay Şifresi” gönderme sistemidir. Akıllı SMS tarafından üretilen beş haneli ve tek kullanımlık bu şifreleri, siz ya da bir başkası ikinci bir kez daha kullanamaz.

– Kişisel Firewall programları kullanmayı unutmayın.Firewall bilgisayar sistemleri için üretilen güvenlik duvarı sistemleridir. … Güvenlik duvarları yani firewall sistemleri, gelen ve giden tüm ağ trafiğini kontrol ederek belirli filtrelerden geçirip, ağ trafiği içerisindeki zararlı eylemleri durdurmayı amaçlar. Bu sayede ağ güvenliği sağlanır

  Rekabet, otomotivde satış sıralamasını değiştirdi

– Şifrelerinizi belirli sıklıklarla değiştirin.

 Call Now Button